Variabilichromis moori

(dawniej Neolamprologus moori)

 

Dorosły osobnik Variabilichromis moori.
Zdjęcie pochodzi z książki Ada Koningsa "Tanganyika Cichlids in Their Natural Habitat", wyd. Cichlidpress. Umieszczono za zgodą autora.
Ogólna charakterystyka:
Gatunki z ogromnej podrodziny Lamprologini należą do ryb składających ikrę na podłożu i wiele gatunków jest dobrze znanych akwarystom. Do tej grupy ryb należy także rzadko w akwariach spotykany Variabilichromis moori. Od innych Lamprologini jednak odróżnia się kilkoma cechami. Jest jedynym znanym przedstawicielem tej rodziny, który żywi się głównie glonami. Ponadto nierzadko samica V. moori jest większa od samca. Trzecia cecha charakterystyczna, to odmienne ubarwienie osobników młodych i dorosłych (u części odmian) - stąd zresztą pochodzi nazwa gatunku.

W jeziorze Tanganika zamieszkuje jego południową część, od Zairu, poprzez Zambię, do Tanzanii, gdzie jest dość często spotykaną pielęgnicą. Występuje w górnych partiach litoralu skalnego.

Pielęgnica o dość mocno spłaszczonym bocznie ciele. Barwa ciemno-szara, lub wręcz czarna u dorosłych osobników. Płetwy nieparzyste mogą mieć cienką niebieską obwódkę. Młode osobniki odmian zamieszkujących Zambię i Tanzanię mają ubarwienie żółte, lub pomarańczowe; gdy dorosną do 3-4 cm zaczynają ciemnieć. Cechy tej jednak nie wykazuje odmiana zamieszkująca wybrzeże Zairu - młode osobniki od początku są ciemne.

Rozmiary: Ryba dorasta maksymalnie do 11 cm długości.

Rozróżnienie płci: Jak wspomniano, samice są nieco większe - dorosłe mają o ok. 1 cm większą długość ciała. Poza tym brak wyraźnych cech dymorfizmu płciowego. Najpewniejsze rozróżnienie płci na podstawie brodawki płciowej.

Młody, odmiennie ubarwiony osobnik Variabilichromis moori.
Fot.: Artur Białosiewicz (c).
Warunki chemiczne wody:
Typowe dla innych mieszkańców jeziora Tanganika. Woda o odczynie zasadowym. Szczegóły dotyczące składu wody można znaleźć na tym serwisie w artykule "Woda w Tanganice - jej skład, a możliwości odwzorowania w akwarium".

Temperatura: 26-28°C. Nie należy dopuszczać do dłużej trwającego obniżenia, lub podwyższenia temperatury. Jak wszystkie pielęgnice z jeziora Tanganika, Variabilichromis moori jest na to bardzo wrażliwy.

Rozmnażanie: Ryba żyje w parach. Samce agresywnie bronią swego terytorium przed innymi przedstawicielami swojego gatunku, czasem również przed innymi Lamprologini. Ikra w ilości kilkuset ziaren składana jest najczęściej na pionowej ścianie skalnej. Po dwóch dniach wylęgają się larwy. Narybek jest pod ścisłą opieką rodziców i przebywa cały czas w ich pobliżu.

Pokarm: Jak wspomniano, Variabilichromis moori jest jedynym znanym przedstawicielem Lamprologini, którego podstawę diety stanowią glony. Ponadto odżywia się drobnymi organizmami zamieszkującymi wśród tychże glonów. W niewoli powinien być karmiony pokarmem opartym w dużej mierze na spirulinie. Nie niszczy roślin wyższych.

Akwarium: Wymaga akwarium o powierzchni dna min. 1/2 m.kw. Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni, Variabilichromis moori może być trzymany z innymi pielęgnicami o podobnych preferencjach pokarmowych. Nie poleca się hodować go razem u innymi Lamprologini z uwagi na wspomnianą możliwą agresję.

 

(c) Tomasz Kwiecień, 2001