Neolaprologus leleupi

(Poll, 1956)

LELEUPEK TO GONOPODIUM!!! :-)

Ogólna charakterystyka: Jeden z najpopularniejszych gatunków z Tanganiki hodowany w akwariach. Bardzo atrakcyjny dzięki żółtemu kolorowi, oraz dużej dostępności w sklepach. Piekne, intensywne ubarwienie N.leleupi uwidacznia sie przy odpowiedniej diecie i jakości wody, a także zależy
fot. Bogusław Oklejak (c) 2001
od koloru podłoża. W przypadku zastosowania ciemnego żwiru, ryba staje sie beżowo-żółta. Istnieje wiele odmian tego gatunku rózniących sie ubarwieniem (od jasnej żółci po ciemny pomarańcz, a nawet po lekki odcień fioletu) Ciało tej ryby jest smukłe co umożliwia jej zwinne poruszanie się w załomach skalnych.

Rozmiary: Dorasta do 10-11 cm (samice N.leleupi longior 6-7 cm) i wymaga sporego akwarium.

Rozróżnianie płci: Trudne, ryby nie bardzo się od siebie różnią. Dla uzyskania pewności należy sprawdzić kształt brodawki płciowej. Według niektórych, u N. leleupi longior płeć jest jednak stosunkowo łatwa do rozpoznania (samiczka jest nieco mniejsza i ma krótsze płetwy).

Warunki chemiczne wody: Tak jak dla innych ryb z Tanganiki. Woda o pH 7,5-8,5. W przypadku zaniedbania jakości wody ryby bardzo szybko tracą efeltowne ubarwienie.

Temperatura: Odpowiednia to 25-29 stopni Celsjusza, aczkolwiek krótkotrwałe (!) wahania nie wpływają na zdrowie ryb.

Zachowanie: N.leleupi jest rybą monogamiczna, agresywną i zaciekl broni swojego terytorium. Dlatego, jeśli chcemy trzymać wiecej niż 2 pary potrzebne bedzie dlugie akwarium (powyzej 100cm) oraz bardzo duża ilość kryjówek skalnych. Najlepiej jest wpuścić dużą grupę młodych ryb, zostawić sobie odpowiednią ilość par a resztę odłowić.

Rozmnażanie: Samica składa w skalnych jamach od 100 do 150 ziaren ikry, również ona zajmuje się opieką nad potomstwem; samiec pilnuje terytorium.

Pokarm: Ryby te nie są wybredne, powinny jednak mieć wysokobiałkową dietę. Najlepiej wybarwiają się i chętnie przystępują do tarła, gdy karmi się je pokarmem żywym (dafnia, wodzień) lub mrożonym (plankton, czarna larwa komara, gammarus, oczlik).

Sugerowane rozmiary akwarium: Dla jednej pary wystarczy akwarium o długości 80 cm z półkami skalnymi. Dla wiekszej ilości tych ryb minimum 100 cm, co i tak nie gwarantuje spokoju w akwarium.

Uwagi: N.leleupi bardzo dobrze nadaje sie do akwarium z innymi gatunkami ryb z Tanganiki. Nie należy łaczyć jej jednak z rybami spokojnymi i o odmiennych wymaganiach pokarmowych (trofeusy, eretmodusy, itp.).

Michał Majewski