Neolamprologus multifasciatus

(Boulenger, 1906)  Fot. J. Krzysztof Chiliński, (c)

Ogólna charakterystyka: bliski kuzyn N.similis. Jest od niego nieco mniejszy, przez co jest uważany za najmniejszą pielęgnice świata. Od krewniaka różni się mniejszą ilością pręg na ciele.

Rozmiary: samce mogą osiągnąć 4-5 cm, samiczki 3-3,5 cm

Rozróżnienie płci: po wielkości. Najłatwiej jest poczekać, aż dobiorą się w pary. Tak, 
jak u większości ryb, samce powinny szybciej rosnąć, ale nie jest to reguła.

Warunki chemiczne wody: typowa dla innych mieszkańców Tanganiki - woda twarda i mocno zasadowa (pH 8-9, dopuszczalne minimum 7,5). 

Temperatura: 27-28 idealna; zniosą 26. Czasowe wahania temperatury (np. letnie upały) 
też przeżyją, aczkolwiek należy dbać o ustalenie temperatury w podanych wyżej 
granicach. 

Zachowanie: do trzymania i hodowli tych ryb w akwariach niezbędne są muszle, przypominające wyglądem muszle np. Ampularii. Podłoże akwarium musi stanowić dość drobny piasek. Muszlowce ze swej natury lubią kopać w dnie, "przemeblowując" okolice swych siedzib. Bez zapewnienia muszlowcom tych warunków, będziemy je męczyć! 
N. multifasciatus są bardzo ciekawymi rybami. Można czasem przesiedzieć cały dzien obserwującjak "przemeblowują" okolicę. Muszlowce bywają jednak płochliwe, co zależy od lokalizacji akwarium - nie powinno być ustawione zbyt nisko. 

Rozmnażanie: przebiega w muszlach zajętych przez samiczki. One też opiekują się ikrą i narybkiem

Pokarm: w naturze muszlowce żywią się głównie małymi skorupiakami i larwami owadów. Należy zapewnić im dietę bogatą w białko zwierzęce, jakkolwiek jedzą i inne, typowe pokarmy dla ryb. 

Sugerowane rozmiary akwarium: N. multifasciatus są małe, toteż można hodować je w niedużych akwariach. Dla samca i 2 samic wystarczy zbiornik ok. 30 litrów. Jeśli jednak chcemy obserwować zachowania tych ryb w większych koloniach, potrzebny będzie większy zbiornik, około 80-litrowy (np. 80x35x30), gdzie mozna wpuscic około 10 ryb (najlepiej 2 samce i 8 samic).Przy kupnie trzeba zwrócić uwagę na wysokość akwarium, która dla muszlowców nie jest wcale istotna. Wystarczy około 30 cm wysokości, a jeśli tylko możemy - dodajmy długości i szerokości.

Uwagi: Nie jest to ryba dla zupełnie początkujących, choć nie sprawia większych problemów. Powinna mieszkać tylko w akwarium biotopowym.Grzegorz Cieśla (c) 2002