Muszlowiec wielkooki
Lamprologus ocellatus

(Steindachner, 1909)

 

Ogólna charakterystyka: blisko spokrewniony z innymi gatunkami muszlowców takimi jak Lamprologus speciosus, Lamprologus stapersi i Lamprologus meleagris. Jest dość dużym muszlowcem, w szczególności odnosi się to do samców. Ciało ich jest koloru od jasnobrązowego do ciemno szarego, na ciele niewyraüne wzorki. Na pokrywie skrzelowej duża czarna plama (stąd nazwa). Wszystkie płetwy okrągłe. U nasady płetw nieparzystych liczne białe kropki. Oczy wystają ponad linię czoła.

Rozmiary: samce dorastają do 6 cm, samiczki do 3,5 cm.

Rozróżnienie płci: po wielkości. Samce są prawie dwa razy większe od samic.

Warunki chemiczne wody: typowa dla innych mieszkańców Tanganiki - woda twarda i mocno zasadowa (pH 8-9, dopuszczalne minimum 7,5).

Temperatura: 26-29 C

Zachowanie: Do hodowli wszystkich muszlowców potrzebne są muszle. Najlepsze byłyby Neothauma - ślimaka pochodzącego z jeziora Tanganika. W Polsce niestety są one praktycznie nieosiągalne. W zastępstwie doskonale nadają się muszle winniczka czy ampularii. Lamprologus ocellatus jest agresywny, atakuje nawet większe ryby. Samce bronią rewiru wokół swojej muszli. Gdy w zasięgu wzroku samca pojawi się inny samiec lub samica zaczyna się imponowanie. Wygląda to następująco: ryby odchylają swoje pokrywy skrzelowe , przez co optycznie się powiększają, w szczególności dzięki czarnym plamkom na pokrywach skrzelowych, które imitują oczy. Gdy jest to samiec dochodzi do potyczki. Po imponowaniu, próbują one ugryźć przeciwnika w bok. Z reguły trwa to kilka sekund, po czym słabszy samiec ucieka. Gdy podpłynie samica imponuje tylko samiec. Jeżeli samica jest samcem zainteresowana, nie ucieka.

Rozmnażanie: Lamprologus ocellatus rozmnażają się parami w muszlach. Samica pilnuje ikry, której jest z reguły około 40 sztuk. Samiec pilnuje rewiru wokół ikry. Larwy rodzą się w temperaturze 26C po 2-2,5 dniach, po następnych 5-6 dniach pływają młode rybki. Po 9 dniach można je podziwiać u wyjścia muszli. Karmić je należy naupliusami artemii.

Pokarm: Lamprologus ocellatus jest drapieżnikiem dlatego należy zapewnić mu mięsną dietę. Można go żywic wszelkimi drobnymi skorupiakami jak Cyclops, Daphnia, Artemia , a także larwami komarów. Pokarm nie musi być żywy, może być mrożony

Sugerowane rozmiary akwarium: Dobrana para muszlowców może żyć nawet w 20l akwarium, jednak gdy chce się trzymać większą grupkę ryb, należy zapewnić im odpowiedniš przestrzeń. Liczy się przy tym tylko powierzchnia dna. Dla jednej pary powinien przypadać teren na terytorium o wymiarach około 25 x 25 cm. Dla trzech par proponuję akwarium o wymiarach 80x30x30 (dł x sz x wys)Sebastian Kujath


Zobacz także: