Skąd wziął się Serwis Tanganikański?

Paradoksalnie trudno nam na to odpowiedzieć... W każdym razie pomysł na stworzenie strony tylko o rybach z Tanganiki wykrystalizował się późno.
Gdyby chcieć podać jakąś datę, to należałoby chyba wspomnieć o 3 października 1999 roku; wtedy po raz pierwszy w życiu Tomek Kwiecień wszedł na IRCa :-) A było to ważne "wejście", gdyż tego dnia, podczas jego rozmowy z Eagle'em (czyli Marcinem Nowackim), zrodził się pomysł zrobienia polskiej strony poświęconej tylko trofeusom. Temat został rzucony i... zapomniany; jak się jednak miało okazać, ziarno zostało zasiane :-)

Niedługo po tamtej rozmowie kilka osób podjęło się przygotowywania materiałów o Tanganice na Serwis Akwarystyczny. Byliśmy wśród nich my, przyszli założyciele Serwisu Tanganikańskiego. Prace szły pełną parą i choć na początku powstawały niemal tylko opisy, to później pojawiły się i bardziej ambitne, samodzielne teksty. Tomek i Marcin Mączka napisali obszerny artykuł o trofeusach (a także polemikę z artykułem o tych rybach, jaki pojawił się w "Naszym Akwarium"). W międzyczasie Michał Pręgowski namówił Jessikę Miller na tłumaczenie jej tekstów i zabrał się za tłumaczenie.

Materiałów wkrótce zebrało się całkiem dużo. Na tyle dużo, że po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy się we czwórkę (tzn. Tomek, Marcin, Marcin, Michał) na założenie ST, czyli Serwisu Tanganikańskiego. Techniczne prace nad nim trwały jakiś, niespecjalnie długi, czas. W końcu, dzięki uprzejmości firmy Image Electronics ze Szczecina dostaliśmy domenę www.tanganika.inet.pl, gdzie 22 kwietnia 2000 zamontowane zostały pierwsze strony. Tę datę przyjęliśmy jako dzień "narodzin" naszego Serwisu.

Od tamtego dnia wszystko ruszyło w zawrotnym tempie. Byliśmy bardzo uradowani, gromadząc materiały nadsyłane przez naszych przyjaciół i znajomych, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Byliśmy dumni, gdy Michał uzyskał dla Serwisu osobistą zgodę na tłumaczenie artykułów i korzystanie ze zdjęć Ada Koningsa, a później także Paula Loiselle'a.

Choć zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale nasze pierwsze spotkanie "na żywo" w pełnym składzie, powiększonym wówczas o Staszka Lisa "Bolka", odbyło się dopiero w sierpniu 2000 roku, a więc w cztery miesiące po założeniu Serwisu. Poniższe zdjęcie dokumentuje to doniosłe wydarzenie :) W tym samym miesiącu do grona redagujących dołączyły jeszcze trzy nowe osoby - Marzenna i Joanna Kielan, oraz Maja Prusińska.

Jeszcze w "starym składzie". Stoją od lewej: Staszek Lis "Bolek", Marcin Nowacki "Eagle", Marcin Mączka. W dolnym rzędzie od lewej: Tomek Kwiecień "aapril" i Michał Pręgowski "wikary".
Fot. (c) Robert Wisz

Serwis Tanganikański jest prowadzony absolutnie niekomercyjnie. Pracujemy nad nim dla przyjemności, w czasie wolnym od pracy - wtedy, gdy zwyczajnie mamy na to ochotę. Dzięki takiemu systemowi pracy nie zapominamy, że akwarystyka jest naszą pasją :-)

Niniejszym zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby umieścić tutaj swoje materiały dotyczące jeziora Tanganika. Wszystkie teksty przeczytamy, wszystkie zdjęcia obejrzymy. Jednocześnie upoważniamy "głównodowodzącego" Serwisu Akwarystycznego, Roberta Augustyna, do nieograniczonego korzystania z zawartych tu materiałów naszego autorstwa, w celu umieszczenia ich na Serwisie.

* * *

26 lutego 2001 roku artykuł Michała Pręgowskiego o L. meleagris, wcześniej opublikowany na Serwisie Tanganikańskim, znalazł się w wersji angielskiej na stronie Cichlid Room Companion. W ten sposób współpraca, którą od początku istbnienia Serwisu Tanganikańskiego nawiązaliśmy z Cichlid Room Companion stała się dwustronna :)

* * *

Chcemy stale poszerzać naszą wiedzę o rybach z jeziora Tanganika. Dlatego nasz serwis będzie się stale rozwijał.
Zapraszamy serdecznie do jego częstego odwiedzania,

Tomasz Kwiecień,
Marcin Mączka,
Marcin Nowacki,
Michał Pręgowski,
oraz
Joanna Kielan,
Marzenna Kielan,
Stanisław Lis,
Maja Prusińska,
J. Krzysztof Chiliński.