Linki


Przegląd stron WWW - Michał Pręgowski

Informacje o grupach dyskusyjnych i bannery - Tomasz Kwiecień

 

Tytułem wstępu: nie zamierzamy tworzyć ogromnej bazy linkowej; ze względu na profil naszego serwisu, ograniczamy się do polecenia przede wszystkim stron związanych z fauną Tanganiki. Poniższy wykaz nie jest tak długi, jak mógłby być - ostatnimi czasy pojawiło się na świecie bardzo wiele stron o Tanganice. My jednak prezentujemy tylko te, które uznaliśmy za najbardziej wartościowe.

Zapraszamy również do obejrzenia prywatnych stron WWW, głównie członków Internetowego Związku Akwarystów. Tutaj zagadnienia biotopu nie są istotne; nasi znajomi hodują przecież różne ryby :-) Na koniec krótki opis grup i list dyskusyjnych, związanych z akwarystyką, szczególnie zaś z fauną jeziora Tanganika.

Spis treści:

 


 

Akwarystyka w Polsce:


 • Serwis Akwarystyczny - pierwszy, zdecydowanie największy serwis w Polsce. Tematyka ogólnoakwarystyczna. Oprócz typowych materiałów (artykuły, opisy, zdjęcia) zawiera m.in. opowiadania akwarystyczne i bazę danych o członkach IZA.
 • Ichtyo Firlej page - Początkowo strona prywatna Darka Firleja i jego sklepu "Ocean" przekształca się w bardzo interesujący serwis ogólnoakwarystyczny, z którym również współpracujemy (TK)

 • Malawi.org.pl
  - ten serwis ma co prawda niewiele wspólnego z Tanganiką, ale ponieważ wielu hodowców ryb z Tanganiki interesuje się również fauną Malawi, przedstawiamy stronę naszych Przyjaciół.
 • FAQ grupy dyskusyjnej pl-rec-akwarium - tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania o akwarium - woda, sprzęt, choroby, itd. Koniecznie zajrzyj przed odwiedzeniem grupy!!!
 • Akwa-Foto - najmłodszy, dopiero co tworzony serwis, w założeniu mający być katalogiem zdjęć rybek akwariowych.

 

 

Tanganika na świecie:

 • The Cichlid Room Companion - zdecydowanie najlepsza witryna o pielęgnicach w Internecie. Artykuły światowych sław, dużo materiałów o Tanganice. Autor strony: Juan Miguel Artigas Azas
 
 • Tropheus Basics - największa strona o rodzaju Tropheus, prawdziwa Mekka dla trofeusiarzy! Autorka: Jessica Miller.
 • Tanganyika Cichlids (Bienvenue au Lac Tanganyika) - wiele pięknych zdjęć, dużo wartościowych artykułów i opisów. Wspaniała mapa Tanganiki! Niestety - dla wielu internautów bariera nie do pokonania - strona po francusku... Autor: Eric Genevelle.
 • Cichlidés Passion - kolejna strona w języku francuskim, równie ciekawa i warta uwagi. Bardzo spójny projekt. Autor: Christophe Giraud.
 • Cichlid Press - bardzo ładna witryna wyspecjalizowanego wydawnictwa, zajmującego się promowaniem wiedzy o pielęgnicach. Dużo wartościowych książek o faunie Tanganiki pochodzi właśnie z Cichlid Press. Postacią powszechnie kojarzoną z CP jest Ad Konings.
 • The Cichlid Recipe - na uwagę zasługuje głównie leksykon rybek z Tanganiki i Malawi, chociaż niektóre z podawanych informacji są dyskusyjne. Autor: Matt Pedersen.
 • Tanganyikan Cichlids - strona angielska. Warto dla filmów (tarło eretmodusa!!!) i kilku artykułów. Autor: J McCann.
 • Cichlids by Alfredsson - bardzo dobra strona o Tanganice i Malawi. Głównym hobby autora są trofeusy, toteż strona jest dobrym dopełnieniem Tropheus Basics. Autor: Christian Alfredsson.
 • The Cichlid Center - bardzo estetyczna witryna, niestety nie wszystkie artykuły są wiarygodne, ale ogólnie warto wpaść. Autor: Alexander Langer.
 • Frontosa.com - fascynująca strona poświęcona tylko i wyłącznie Cyphotilapia frontosa. Obowiązkowe miejsce wizyty dla każdego, kto myśli o jej zakupie. Autor: D.J. Riebesell.
 • Henrik Malchau's Cichlide Site - strona domowa duńskiego hodowcy, członka Dansk Cichlide Selskab (stowarzyszenia miłosników pielęgnic). Pasją Henrika są muszlowce, chociaż na stronie brakuje zdjęć. Jest wersja angielska strony. Autor: Henrik Malchau.

 

 

Również warte uwagi:

 • Cichlid Research Home Page - strona dotycząca pielęgnic w ogóle, o charakterze bardziej naukowym. Na uwagę zwraca zwłaszcza projekt badawczy Cichlid Egg Project. Autor: Ron Coleman.
 • The Cichlid Fishes of Lake Malawi, Africa - ta przebogata witryna poświęcona jest wyłącznie rybom z jeziora Malawi, jednak na uwagę absolutnie każdego akwarysty zasługuje dział linków. Autor: Michael K. Oliver
 • FishLinkCentral - jeśli szukamy nowych stron lub odświeżamy bazę linków, FishLinkCentral jest najlepszym przewodnikiem.

 

 

Stowarzyszenia, organizacje:

 

 

 

Prywatne strony www:

 

 

Grupy dyskusyjne

W internecie można znaleźć odpowiedź na niemal każde pytanie... trzeby tylko wiedzieć, gdzie je zadawac :) Oto krótki opis kilku grup dyskusyjnych (newsgroups) i list mailingowych, gdzie można zasięgnąć informacji dotyczących Tanganiki.

 • Hierarchia NATURA.

Nowa hierarchia grup dyskusyjnych założona w II połowie 2001 roku. Działa na razie (styczeń 2002) na dwóch serwerach news: news.tpi.pl i news.aip.pl. Można zasubskrybować takie grupy, jak: natura.akwarium, natura.ogloszenia, natura.hydepark. Istotną cechą tej hierarchi jest to, że istnieje możliwość założenia nowej grupy dyskusyjnej, jeżeli subskrybenci uznają taką konieczność. Poza tym grupy są moderowane - blokowany jest dostęp do grupy osobom nagminnie łamiącym zasady kulturalnej dyskusji. Zapraszamy!

 • Lista Dyskusyjna AKWARIUM

Jest to emailowa moderowana lista dyskusyjna na tematy ogólnoakwarystyczne. Moderowanie nie dotyczy treści wysyłanych postów, lecz polega na blokowaniu dostępu do listy osobom, które nagminnie łamią przyjęte zasady kulturalnej dyskusji. Jeżeli komuś zależy na otwartej, kulturalnej dyskusji, to jest to idealne po temu miejsce :)
Klikając na obrazek po prawej stronie, znajdziesz szerszy opis tej listy i instrukcję, jak ją zasubskrybować.

 • Grupa dyskusyjna pl-rec-akwarium (polskojęzyczna).

Jest to grupa ogólnoakwarystyczna. Autorzy serwisu tanganikańskiego nawiązali współprace i stworzyli ten serwis właśnie dzięki tej grupie dyskusyjnej. Jest to newsgrupa, ale można również subskrybować ją przez email. W tym celu wysłać należy na adres Majordomo@newsgate.gliwice.pl list o treści: subscribe pl-rec-akwarium. Należy się liczyć z otrzymywaniem kilkuset wiadomości dziennie, dlatego warto zaopatrzyć się w program newsowy, lub emailer z możliwością filtrowania wątków.

 • Lista dyskusyjna "Tropheus" (anglojęzyczna).

Założona przeze mnie w październiku 1999 roku lista mailingowa (wyłącznie przez email) dla fanów tych rybek. Subskrybentami są m.in. takie sławy, jak Jessica Miller, Larry Soldani, czy Javier Suarez Santana. Aby się na listę zapisać należy wysłać pusty email na adres: tropheus-subscribe@egroups.com.

 • Lista dyskusyjna "African Cichlids" (anglojęzyczna).

Podobna do wyżej opisanej, ale o szerszym zakresie tematycznym. Javier Suarez Santana zachęcał mnie do zapisania się, ale i tak otrzymuję już więcej emaili, niż mogę przeczytać, więc zrezygnowałem. Jeżeli zapiszesz się, podziel się, proszę, swoimi spostrzeżeniami. Aby zostać subskrybentem tej listy należy wysłać pusty email na adres: african_cichlids-subscribe@egroups.com.

 

 

Nasze bannery

To jest normalny banner 400x50 pikseli
To jest taki sam banner, ale z 3-pikselową, białą obwódką ze wszystkich stron
A to jest mini-banner w formie przycisku....